Postovani, imam mali problem. U toku zvakanja, posle jednog ugriza, osetio sam "klik" u desnom temporomandibularnom zglobu. Pojavio se bol slabijeg intenziteta koji se propagira do angulusa mandibulae, a prilikom rotacije mandibule postoji "clicking" u zglobu i osecaj skripanja, kao da je u pitanju tecnost u zglobnoj supljini. Pokreti vilice mi nisu ograniceni, tako da se normalno obavljaju u punom obimu, podizanje, spustanje, propulzija, retropulzija i rotacija sem sto mi smeta clicking, skripanje i mali bol. Imam par pitanja. Da li je u pitanju ostecenje ili pomeranje meniskusa, ostecenje zglobne hrskavice? Da li je dobro uzimati nekoliko dana kortikosteroide, a kasnije nsaia? I najvaznije, da li postoji terapijski modalitet koji moze otkloniti clicking i skripanje, a da nije hirurski ili arthrocentesis? Unapred hvala. Puno pozdrava.

    Odgovoreno: 08. 12. 2009.
    • Poštovani,
      Za preciznu dijagnostiku potrebno je uraditi msct temporomandibularnog zgloba. No, za vaš problem bi dobro došle funkcionalne vežbe po dešomu, uz upotrebu tbl. Artromed 2x1. Uz upotrebu mekog lasera ili bioptron lampe. Bilo bi dobro poštedeti zglob naredne dve nedelje.
      doc krasić