Postovani, molim vas da napisete nesto vise o operaciji rascepa nepca. Interesuje me kako se radi, koliko i kako tece oporavak. Mislim da cu se uz te informacije nekako lakse pripremiti na ono sto ceka moju bebu i mene.

    Odgovoreno: 07. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Rascep nepca predstavlja urođeni deformitet, prezentuje se kao rascep primarnog i sekundarnog nepca, tj. Rascep usne i rascep nepca. Hirurški zahvat se radi nakon ortodontskog tretmana i to za primarno nepce, ili usnu, u 6 nedelji starosti, ali beba treba da ima više od 4, 5 kg. Postoji više tehnika za rekonstrukciju, ali suština svih je rekonstrukcija muskulature kržnog mišića usne. Intervencija se radi nakon zajedničke pedijatriske, anesteziološke i hirurške pripreme. Rascep sekundarnog nepca, ili tvrdog i mekog nepca se radi nakon ortodontskog tretmana u 22 do 24 mesecu starosti deteta.
      nakon toga je neophodno periodično konzilijarno sagledavanje uz permanentni ortodonski tretman.
      dr krasić