Zdravo. Molim za savet. Radi se o mom sinu 9 god. Naime sa desne strane alveolarnog nastavka otkrivena je cista (ct sinusa) koja je rastom probila pod i prodrla u max sinus (2/3 ispunjeni max sinus) . Pomenuta cista ostetila je je i alveolarni nastavak maxile tako da mu je onemoguceno spustanje 3 stalnog zuba. Preporucuje mu se operacija po kaldel luku sa plastikom. Interesuje me koje je optimalno vreme za intervenciju s obzirom da je uradjena incizija i drenaza ciste. Hvala

    Odgovoreno: 22. 09. 2009.
    • Poštovani,
      Isuviše je malo podataka za iscrpni odgovor, no u svakom slučaju, iako bez kliničkog pregleda, iz više razloga savetujem vam, da se uradi cistektomija sa ph verifikacijom, uz čuvanje zametaka stalnih zuba i eventalnom rekonstrukcijom koštanog defekta ako je to moguće. Nemojte odugovlačiti s a hirurškom intervencijom, bez straha od eventalne slabije razvijenosti vilice, ima veliki br. Razloga za ovakvo rešenje. Kad bih znao odakle ste, dao bih vam savet kome da se javite.

      doc dr d. Krasic