Moja dijagnoza je progenia. Nasledila sam je od majke i bake. Zelim operaciju. Bila sam na pregledu kod hirurga, koji me je uputio najpre kod ortodonta. Ipak, nije mi objasnjeno kako se izvodi operacija, da li je rizicna, tj. Koliko je uspesna. Zapravo, potrebno mi je samo neko da mi to pojasni, kako bih se oslobodila straha neznanja i otisla po svoju protezu, a nakon toga na operaciju. Hvala

    Odgovoreno: 19. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Progenia je oboljenje koje najčešće nastaje nasledno, leči se hirurški, nakona adekvatne ortodontske pripreme, koja podrazumeva specijalne analize, određenih snimaka kostiju lica i lobanje, i ustanovi se koliki je deformitet u milimetrima. Potom se pripremi dentoalveolarni sklop gornje i donje vilice u idealnom planiranom položaju koji se dobija nakon hirurške intervencije. Operacija se radi u opštoj anesteziji, samo intraoralnim pristupom, bez ikakvih rezova spolja. Suština je cepanje uzlaznog kraka donje vilice, na tačno određenim mestima i donja vilica se pomera unazad, u tačno određeni položaj i potom se fragmenti fiksiraju. To je rutinska intervencija u najvećem broji univerzitetskih klinika. No, najviše informacija ćete dobiti od vašeg hirurga.
      doc dr krasic