Poštovani doktore,
    pre dva dana, popodne, u kratkom vremenskom periodu pojavila se nateklina na kraju vlice, ispod uha. Pod prstima se oseća zadebljanje, polu-tvrdo. Na dodir bez bola. Uopšte, bez bola. Bez crvenila. Ujutru sam već bio na orl-u, jedan doktor pogledao uho, drugi (masciofacijalni hirurg) unutrašnjost usta. Zaključak je da se kanal pljuvačne žlezde začepio i da je u toku upala iste. Terapija: kisele bombone (što više) i antibiotik cefzil 500 (prva 3 dana 2x1; druga 3 dana 1x1). Kontrola za 6 dana. Danas je treći dan terapije. Simptomi isti, s tim da se u toku jela zategnutost na kraju vilice povećava zajedno sa uvećanjem otekline. Kako je vikend, kontrola sredinom nedelje, interesuje me vaše mišljenje. Da li treba još nešto da uradim (oblog, neki čaj)? Analize krvi nisam uradio (doktori nisu ni rekli da trebam da uradim). Takođe, da li je moguće da upala jedne žlezde može biti povezana i sa drugom stranom lica, jer mi se čini kao da je i ta strana blago otečena (verovatno uobrazilja, ali) ? U slučaju da terapija ne da rezultate, šta mi je dalje raditi? Koji su dalji načini tretiranja ovog problema (čitam da postoji i lasersko razbijanje kamenčića u žlezdi koji su navodno i prouzrokovali ovaj problem) ?
    Unapred zahvaljujem na odgovoru. S poštovanjem, Žarko.

    Odgovoreno: 06. 06. 2009.
    • Poštovani,
      začepljenost izvodnog kanala pljuvačne žlezde, može biti iz više razloga, što se kliničkim pregledom ne može utvrditi. Nemojte u ovoj fazi uzimati kiselu ishranu i pored preporučenog antibiotika, stavljajte hladne obloge spolja. Uradite eho parotidne lože, i očekujem da će vam već sutra biti bolje.