Poštovani,
    Molim Vas za pomoć, ovo je radiološki nalaz koji je danas uradio moj otac. U nalazu stoji: ehpsonografija vrata tokom ehosnografskog pregleda vrata zapaža se levo duž istostrane jugularke nalaz solidnih hipoehogenih promena do dijametra od 10 mm, koje odgovaraju lim nodusim jugularnog lanca gornje grupe iste strane. Sreaurikularno nalaz nekoliko lim nodusa sa iste (leve strane). Submentalno levo nalaz lim nodusa do dijametra od 15 mm, dok uvećana ehoheterogena submadibularna leva salivarna glandula sugeriše na sekundarnu invaziju. Štitna žlezda uredne građe i veličine. Interesuje me koliko je ovaj nalaz opasan i šta u stvari znači? U leskovačkoj bolnici mom ocu nisu ništa objasnili, samo su rekli da je za operaciju i da se javi sutra u kliničkom centru u Beogradu. Da napomenem da mi je otac pre dve godine operisao rak glasnih žica. Zamolio bih Vas da mi što pre odgovorite.
    Unapred hvala

    Odgovoreno: 19. 05. 2009.
    • Poštovani!
      Nalaz ehosonografije vrata, govori o mogućnosti eventualnih metastaza osnovne bolesti grla. No, eventualna lifadenektomija, će se uraditi nakon ekstirpacione biopsije uvećanih limfnih čvorova, uz dodatnu dijagnostiku u smislu nmr ili ct promena, koji će dati orjentaciju o ekstenzivnosti promene i orjentacije o eventualnom hirurškom zahvatu, što će se odlučiti na na konzilijarnom pregledu.
      Srdačan pozdrav! Doc Krasić