Poštovani,
    imam 23 god. Posle primljenog udarca tupim predmetom primljen sam na NHK i otpušten sa završnom dijagnozom: Contusio cerebri.Haematoma epiduralis reg.parietalis 1.sin. Postojalo je parietalno subkortikalno kontuziono žarište oko 2cm. Kontrolni ct skener je pokazao regresiju opisanih promena. Nakon mesec dana uradjen je MR pregled endokranijuma u ravni T1W,T2W i T2*, koronarnoj ravni u FLAIR.Sa opisom: Zona mešovitih predominantno viših IS u T2W i FLAIR uz izražen efekat susceptibilnosti na hemosiderinske i hemoferitinske derivate na T2*sekvenciji, diferencira se kortikalno parijeto-posteriorno levo. U moždanom parenhimu infratentorijalno ne vide se zone patološke alteracije u morfologiji i intenzitetima signala. Komorni sistem pravilnog položaja, oblika i širine lumena. Subarahnoidalni prostori baze i konveksiteta mozga uredne širine Strukture kraniocervikalnog prelaza bez patološkog nalaza. FOM slobodan. Uregiji orbita, mastoida bez grubljih patoloških promena. Disklretne sekvele hronične inflamacije paranazalnih šupljina sa manjom retencionom cistom u levom maksilarnom siinusu. ZAKLJUČAK: postkontuziono žarište kortikalno parijetoposteriorno levo.
    Ja se sasvim dobro osećam, ali me interesuje Vaše stručno mišljenje u vezi sa ovakvim nalazima. Konkretno, da li ću u budućnosti imati nekih nusefekata ovakvih promena, odnosno da li može doći do stvaranja ciste ili uvećanja postojeće opisane manje ciste u tzv.levom maksilarnom sinusu?
    Unapred zahvalan,očekujem Vaš odgovor.

    Odgovoreno: 23. 01. 2009.
    • Postovani Na osnovu Vaseg nalaza na NMR moze se ustanoviti postkontuziono zariste, kao posledicu traume koju ste imali, isto se nalazi u reparaciji, sto se vidi i po Vasem objektivnom stanju. Uzgredni nalaz na Vasem NMR snimku je "manja retenciona cista", koja nema nikakve veze sa Vasom povredom, kako ista nema nikakvu simptomatologiju, predlazem pracenje, koje cete vrsiti na kontrolnim NMR nalazima koje cete raditi zbog povrede koju ste imali jednom godisnje narednih tri do pet godina na osnovu procene Vaseg neurohirurga. Srdacan pozdrav! Doc Krasic