Postovani dr, naime pre nekih godinu dana su je poceo da me zateze vrat sa leve strane, i krenuo am da ga pipam, i pipam i pipiam i posle nekih mesec dana pipanja sam napipao neke cvorice ispod vilice, limfne cvorice, u isto vreme mi je proradila sedmica gore levo i zubarka mi je ocistila kanale medjutim ja sam i dalje osecao neki cudan blagi bol, zubarka je rekla da hoce to neko vreme i da ce prestati, kako se zlezde nisu smanjile, otisao sam kod orl koji je rekao da je mozda "mulj" u pljuvacnim zlezdama syalodenitis, i kao nije to nista strasno.... kako sam na netu svasta procitao o limfnim zlezdama uputio sam se kod vrsnog ongologa, koji je uradio ulta zvuk, gde su se videle dve zlezde submandibularno opisane kao reaktivne, i rekao je da uzivam u zivotu, da to nije nista i da je verovatno od grla ili zuba, ponovo sam otisao kod zubarke koja je rekla da treba da vadim donji umnjak levo jer imam dzepove velike koji su verovatno upaljeni i izvadili smo umnjak, ali to nije pr!  oslo, za sve !  to vreme ja i dalje osecam sedmicu kaoja je radjena, cudno je osecam kao da kljuca, odlazim kod maksilofacijalnog hirurga na vma koji me salje na CT i opet te 2 zlezde jedna submandibularno 1 cm druga ispod nje uzduzno 2 cm, i ispod do 7 mm valjkastog oblika opisane kao reaktivne. i on mi kaze da je verovatno od zuba i da nema indicija za hirusko lecenje. ja i dalje osecam cudno zatezanje ispod vilice ka uhu, i s vrmene na vreme ni se javi mekani otok kod uha i smanji se,pre par dana odlazim opet na eho vrata na radiologiju cisto da vidim dali se nesto pogorsalo, i doktorka ne moze da nadje nista, gledala je sve parotidne zlezde uredne strukture, submand. pljuvacna levo, videla mogucnost stvaranja kamena (ne znam sta to znaci) i sad posto je bila fina i raspolozena ja joj kazem da ja pipam i dalje neku kvrgu, ona gleda zajedno samnom pipa ponovo gleda na ultra zvuku i kaze to je misicna struktura, eventualno masno tkivo ili lipom !!!! e sad mene zanima sled!  ece, dali je moguce da to sto ja pipam nije zlezda, vec masno !  tkivo il  i lipom, to je okruglasto cvrsto i bezbolno na dodir, i dali je moguce da se masno tkivo ne vidi na ultra zvuku kao ni na CT- u? i dali je moguce da me zateze zbog tog peska u pljuvacnoj zlezdi?  hvala unapred.

    Odgovoreno: 29. 10. 2007.
    • Imajuci u vidu sve ono sto ste uradili od EHO vrata do CT snimka, potrebno je uraditi i OPTG snimak vilica, kako bi iskljucili jos neku dentogenu infekciju, a potom i bris grla. Nalaz na CT snimku je relevantan, tako da se verovatno radi o uvecanom limfnom cvoru. U velikom broju slucajeva i posle uklanjanja uzroka, ako se radi o reaktivnim cvorovima oni se nepovuku zbog nastalih fibroznih promena u njima. U takvim slucajevima jedini nacin lecenja je ekstirpacija i hp verifikacija. U svakom slucaju uradite gore navedene procedura i jos jedan pregled MFH bi bio od efekta. Pozdrav.