Postovani dr Krasicu,  Pre godinu i po dana izvadila sam umnjak koji me je pre toga mucio tako sto su se cesto desavale upale desni. Pila sam antibiotike i to je prolazilo, da bi ga na kraju, zdravog izvadila. Par meseci posle toga, ispod desne usne skoljke, na samoj granici zavrsetka donje vilice i pocetka usne resice napipala sam cvoric velicine 1 cm. Misleci da je u pitanju promaja, prehlada... nisam reagovala, vec tek posle godinu dana sam otisla kod maksilofac. hirurga koji je samo pregledom dijagnostikovao tumor parotidne zlezde i odmah zakazao operaciju. S obzirom da nije bilo razgovora izmedju nas i da je palpacija trajala bukvalno par sekundi, pitam vas da li postoji jos neka metoda dijagnostike, bar jos neko snimanje ili je tu rec o tolikom iskustvu da je i par sekundi dovoljno za dijagnozu i zakazivanje operacije? Postoji li neka druga metoda lecenja, neka druga opcija?  Ili je to to? Prosto, meni ovo izgleda tako naivno, da sam u soku da je to za operativno lecenje bez ikakvog snimanja, vadjenja krvi ili bilo cega. Oprostite, laik sam, a i pomalo u afektu pisem ovo.  Srdacno vas molim da mi odgovorite

    Odgovoreno: 12. 10. 2007.
    •

      U vezi Vaseg pitanja, potrebno je da znate da pored klinickog pregleda postoji jos nekoliko Dg metoda koje mogu rutinski da se urade u vecini Zdravstvenih centara u Srbiji. Moguce je uraditi EHO parotidne loze, koji je u preko 90% slucajeva dijagnoze. Sofisticiranije metode su CT, NMR, kao i aspiraciona iglena biopsija koja se koristi u pojedinim slucajevima. U svakom slucaju potrebno je uraditi EHO i to je dovoljno za DG. Pozdrav.