Poštovani,
    Molila bih Vas pojašnjenje nalaza i savijet za daljnju obradu. Rađen punktat limfnog čvora lijevo submandibularno pod UZV, vel. 28x5mm; nalaz: obilno limfocita, dosta centroblasta, makrofaga, nešto plazma stanica, po koji imunoblast i mastocit. Mišljenje: reaktivna hiperplazija. Citološki nalaz periferije: anizocitoza, poikilocitoza, hipokromija, razorene stanice 9, eo 0,01, neseg 0,01, seg 0,30, ly 0,63, mo 0,05. Inače, imam više limfnih čvorova na vratu već 1 g. od kojih je punktiran samo 1, a limfocitozu i anizocitozu imam od 2005. g, serologija u redu osim ranije ebv infekcije.
    Molim Vaš odgovor.
    Hvala

    Odgovoreno: 01. 11. 2008.
    • Postovana! Nalaz Vasaeg punktata govori u prilog reaktivnog uvecanja Vaseg limfnog cvora, na neki infektivni agens u okolini. Postoji veliki broj razloga koji moze dovesti do toga, od hronicne infekcije dentalnog aparata, preko tonzilita, upale korena dlaka, hronicne upale nosa i grla itd. Stoga je neophodno da se javite stomatologu radi iskljucivanja dentogenih uzroka, uraditi bris nosa i grla, adekvatna Rtg Dg. U svakom slucaju trebate ukloniti uzrok hronicne infekcije koju imate, koja izaziva reaktivnu limfadenopatiju. Srdacan pozdrav! Doc Krasic