Moja majka (72 godine) ima planocelularni karcinom na nepcu i nakon terapije zračenjem tumor se smanjio na veličinu 2x2cm, izgleda ulkusa na gornjem nepčanom luku s leve strane. Na skeneru glave i vrata nema metastaza niti vidljivih uvećanja limfnih žlezda. Njeno opšte stanje je loše, hipertenzija, dijabetes tip 2, reuma etc. Na kontrolnom Konzilijumu preporučena joj je \"palijativna hemoterapija\". Možete li da mi kažete šta to znači, koji su citostatici dobri, a koji ne, kog lekara da pitamo, gde da odvedem mamu i kako da joj pomognem? Može li se taj tumor otkloniti laserskim spaljivanjem ili dodatnim zračenjem, ili se pušta da ostane-raste? Koliko je progresivan, ako na rezultatu biopsije piše da je Gradus 2?
    Moilm Vas pomozite mi, jer ne znam kako ću dalje i gde da mamu odvedem.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 17. 10. 2008.
    • Poštovana,
      Naravno da postoji način da se to ukloni, bez obzira na opšte stanje Vaše majke, što se sigurno da pripremiti od strane anesteziologa u preoperativnoj pripremi. Moj iskreni savet, ako ste u mogućnosti dođite u Kliniku za MFH u Nišu, sa majkom i svom dokumentacijom, pa ćemo se dogovoriti o svemu, svaki prvi, treći četvrtak u mesecu popodne.
      Srdačan pozdrav,
      Doc Krasić