Poštovani dr,
    moj problem traje već skoro godinu dana, možda i više. Počelo je sve tako što je počeo da me zateže vrat. Lično sam sumnjao na limfne čvorove, iako se ništa nije videlo niti osećalo pod prstima, pa sam otišao na maksiofacijalnu, gde su me pregledali i rekli nije ništa, ali ako želim da uradim eho vrata, što sam i uradio. Videle su se sa obe strane limfne žlezde oko 15 mm. Međutim, objasnili su mi da s obzirom da je krvna slika skroz u redu i da nemam krajnike, da je to normalno. Kako me vrat nije prestao zatezati, a zateže od ramena do ugla vilice uglavnom sa leve strane. Sa te strane skoro stalno imam neko jastuče jako mekano, kao da je napunjeno salom ili vodom, baš kod ugla vilice, a moram da napomenem da kad pipam samu kost donje vilice, sa te leve strane, kao da je ulubljena, odnosno nije mi simetricna kost sa leve i sa desne strane. Par puta za poslednjih godinu dana mi se desilo i to kad se ljubim ili zevam da me ludacki zaboli na sekund ispod slepoočnice, kao da će mi iskočiti vilica iz zgloba, ali se vrati. Bol traje bukvalno sekund-dva, ali je ludački. Poslednjih nekoliko nedelja levi obraz mi bridi, imam osećaj da mi nešto šeta, kao da se nešto prazni, recimo to jastuče i imam čudan slankast ukus u ustima, mada mi deluje kao da to nešto slankasto izlazi iz zuba. Napominjem da su mi i na snimku i na pregledu rekli da su parotide u redu i da one otiču naglo i jako dok jedeš, ,to kod mene nije slučaj. Zubi su u redu, postojao je dzep uzmedju gornje šestice i sedmice, ali je saniran odavno, a ja kao da osećam da baš između te šestice i sedmice nešto slankasto curi s vremena na vreme. S obzirom da sam bio kod dva stomatologa i kod dva maksilofacijalna hirurga, koji nisu ništa specijalno zaključili, zanima me imate li ideju šta bi to moglo biti. Što se tiče obraza i vrata, za vrat sam došao do nekog zaključka koji može biti tačan, a ne mora, a to je trapezijus, koji me često boli verovatno je često u grcu.
    Eto, bio sam dosta opširan. Sve što sam opisao nije bolno, ali je užasno iritirajuce.

    Odgovoreno: 14. 09. 2008.
    • Poštovani!
      Iz Vašeg pitanja može se zaključiti da postoji više stvari koje je potrebno sagledati, od temporomandibularnmih zglobova, koji daju bolnost pri otvaranju ustog, preko brisa nosa i grla, radi isključenja neke hronične infekcije koje mogu dati uvećane limfne čvorove, kao i smetnje sa pljuvačnim žlezdama, pa do snimka vratne kičme, da bi se isključila ili potvrdila cervikalna spondiloza, koja hoće da daje simptome koje navodite. S toga je neophodno sve ovo uraditi i rezultate pokazati Vasem maksilofacijalnom hirurgu.
      Srdačan pozdrav!
      Doc Krasić