Molim za savet, moj sin ima 10 godina, pre 2 godine konstatovano je da ima ranulu ali se ona povremeno pojavljuje (posle neke prehlade tj. 4-5 puta godišnje) i stoji neodređeni broj dana (obično 2-3 a najduže 10) . Da li treba operisati ranulu ako se pojavljuje povremeno? Postoji li mogućnost da se sama povuče za stalno, bez operacije jer do njegove sedme godine nije imao nikakvih problema?

    Odgovoreno: 06. 12. 2011.
    • Poštovana,
      Ranule predstavlja smetnju u oticanju pljuvacke iz podjezicne pljuvacne zlezde a razlog zasto se povuce je sto omotac pukne i pljuvacka iscuri. Principijeljno je potrebno operisati jer se sama nikada nece povuci a postoji mogucnost inficiranja iste sto moze predstavljati dodatni problem u lecenju.