Pre nekog vremena mi se u levom delu vilice pojavilo nesto nalik na krckanje. Naime, kad god bih nesto jela, cak i vrlo mekanu kranu culo se vrlo neprijatno krckanje. U pocetku je to bilo to i nisam osecala nikakav bol. Vremenom je vilica pocela da se koci, ali s vremena na vreme u smislu da se povremeno desi da ne mogu da otvorim usta, i i dalje nije bilo nikakvog bola. Sada medjutim vilicu uopste ne mogu da otvorim, cak ni koliko je potrebno da zagrizem nesto, vrlo tesko zvacem hranu, osecam veliki bol cak i kada jedem sa suprotne strane i ne mogu da pomeram vilicu u stranu. Vrlo me boli cak i kada fizicki dotaknem predeo od donjeg kraja uha ka vrhu vilice i zanima me kome da se obratim i sta bi eventualno moglo biti u pitanju? Hvala unapred!

    Odgovoreno: 13. 11. 2011.

Komentari na pitanje: #90141

    • Dr Bojan Pejaković 20. 07. 2012.

      Eto postovani, ipak danijela zna najbolje. . .

    • Meni je vilica počela preskakati zbog umnjaka koji je rastao uzduž vilice te sam ga operativno morala nakon što je rengenom (ortopan) utvrđeno, ukloniti. Tada nisam mogla otvarati usta. Prvo što se primjeti je da osoba jede nesvjesno jače na jednu stranu. Radi se o preskakanju zgloba iz čahure. Može doći do upale i tada bi dobar maksiofascialac morao znati dati inekcije kortikosteroida u zglob. Večina se plaši to davati zbog mogučih nuspojava, ali i nedovoljno znanja. Tako da treba iči kod stručnjaka! Kod najboljih! Dakle, treba snimiti ortopan, izbjegavati puno žvakanja, jesti na obje strane podjednako. Ukoliko jako boli, moraju smanjiti upalu kortičima. Postoje i određene vježbe zgloba. Ako boli jako i kada se ne jede, tada je stvar ozbiljnija. Kada je potrebna operacija odlučiti će doktor. Najnovije u ovom području je da operacije (kada je to potrebno) više ne rade na način da dodaju hrckavicu kako ne bi zglob prekočio iz čahure već odstružu, izravnaju pa samo klizne. Ja sam išla kod vrhunskog doktora bagatina (nažalost premino je prije par godina) . Moj savjet je da uvijek treba tražiti više mišljenja.