Postovani, imam jedno pitanje. Meni svi kazu da cu neminovno dobiti paradentozu, jer mi je trenutno ima otac. Da li je ona nasledna na kraju ili ne, posto vidim da svi spominju da je genetski faktor presudan? Imam zdrave zube, i perem ih redovno, ali stvarno me dusa boli ako cu morati uskoro da povadim sve zube. Ne mogu da zamislim sebe bez zuba.

    Odgovoreno: 01. 05. 2011.
    • Poštovani,
      Parodontoza nije nasledna bolest vec je uslovljena savremenom ishranom (termicki obradjena hrana, ugljeni hidrati. . .) i nedovoljnom higijenom usta i zuba. Predisponirajuci faktori mogu biti neadekvatni ispuni zuba, anomalije polozaja zuba koji uzrokuju zadrzavanje hrane i bakterija i otezano ciscenje itd. S toga, ova bolest ne zavisi od genetike vec je uslovljena higijenom usne duplje i nacinom ishrane. Srdacno. . .