Pitanje je za moga sina koji ima 6 godine. Od pre 4-5 meseca pocelo je da mu se javlja na donjoj usni konkretno na zacetku unutarnje strane nesto sto lici na afte sad konkretno ima 2 plikcica bele boje oivicena sa crvenom linijom. Prvo slici kao da su puni nekog sadrzaja, a onda se prazne i izravnjavaju. Sve pocinje tako sto on neprestano grize i zubicima cese-grebe donju usnu i malo mu je i otecena. Najveci strah mi je sto je to neprestano mnogo cesto na nekoliko dana. Inace ima alergiju na mlecne proteine i izbegavamo takvu hranu. Svakakve dijagnoze su mi napamet od afte, herpesa pa do ne daj boze pemphigusa. . . Mozete li me savetovati sta da uradim. Unapred zahvalna. . .

    Odgovoreno: 05. 03. 2011.
    • Poštovana,
      Po opisu bih rekao da se radi o retencionoj cisti male pljuvacne zlezde. Uzrokovano je traumom usled grizenja usnice sto uzrokuje ostecenje zlezdi i izvodnih kanala te se pljuvacka skuplja kao rezervoar ispod sluznice. Terapija je iskljucivo hirurska sto znaci da se da anestezija kao kod vadjenja zuba i pomenuti deo sluznice se ukloni zajedno sa izmenjenom zlezdom. Pogledajte sajt www. Medikdent. Co. Rs i eventualno zakazite pregled. Srdacno. . .