Pre nekoliko dana javio mi se oštar bol u gornjoj desnoj osmici. Prvobitno, korišćenjem maramice i ''duvanjem nosa'' sam osetio blagi bol tog zuba, a kada sam taj zub dodirnuo prstom, osetio sam oštar bol. Javio sam se stomatologu koji mi je otvorio zub. Dan kasnije sam uradio snimak ortopan i odneo stomatologu jer je posumnjao na ''komunikaciju'' između korena zuba i sinusa. Na tom snimku stomatolog je zapazio cistu koja se proteže iznad gornje desne 7, 6 i 5-ce i izneo stav da treba da se konsultujem sa mksf. Hirurgom. To sam i uradio, pored ortopana uradio i rtg sinusa i doktor mi je rekao da, po njegovom mišljenju, to nema veze sa zubom, već da je to mukokela u sinusu (nadam se da sam ispravno napisao) i da je mišljenja da to ne treba, za sada, ukloniti. Dan kasnije mi je izvađena gornja desna osmica (koja je po rečima stomatologa bila propala) . Prepisan mi je orvagil d. Otok nakon vađenja zuba je splasnuo dan-dva posle. No, ja u predelu obraza (u predelu desni, iznad rane od izvađenog zuba) i dalje osećam blagi pritisak i povremeno bol, a taj deo lica mi je blago otečen. Inače, od ranije imam tegobe u vidu stalno zapušene desne nozdrve i gustog sekreta koji se sliva, pa se pitam da li je to posledica nađene ciste? Molim za vaše mišljenje: da li mukokela može da se povuče, ako je izvađeni zub stvarao neku upalu, a sada ga nema? Da li je potrebno da sada pijem neke antibiotike kako bih eventualno sanirao tu cistu ako je upaljena (i koji) ? Na kraju, da li tu cistu treba ipak ukoniti? Unapred hvala.

    Odgovoreno: 14. 12. 2010.
    • Poštovani,
      Po opsu tegoba i detaljima koje ste naveli predlazem sledece. Operisao bih gornjovilicni sinus, evakuisao cistu i omogucio drenazu. Sto se tice zuba treba utvrditi da li zaista postoji komunikacija sa sinusom i eventualno i to sanirati prilikom operativnog lecenja sinusa. Mukokela se nece povuci sama, antibiotici vam nece pomoci bez operativnog lecenja. Srdacno dr pejakovic