Postovanje, imala bih jedno pitanje. Moja kcer je vec 2 puta operirala cistu na podrucju hioidne kosti. Prvi put 2002. (11 god) pa 2007. (16 god) . Sada im a 19 godina. Dijagnoza je bila extirpatio cystis colli medialis et ressecetio ossis hyoideus partum medialis. Prije nekoliko vremena ponovo je uocila kvrzicu. Doktor je potvrdio da je to opet cista na istom mjestu kao i prijasnja dva puta. Zanima me da li ce se to opet ponavljati tj. Da li se moze operativnim putem to odstraniti zauvijek. Pomalo se vec boji nove operacije. Unaprijed zahvalna zabrinuta mama

    Odgovoreno: 02. 12. 2010.
    • Poštovana,
      Objašnjenje je vrlo jednostavno. Ako se ponovo javlja cista znači da u prethodnom aktu nije uklonjena u celosti. Kako je navedeno u otpusnoj listi, pri op. Lečenju da je resecirana hioidna kost potrebno je razmotriti, prilikom nove operacije, dali se cista proteže do korena jezika, te je i taj deo (deo tkiva koji se nalazi iza hioidne kosti prema jeziku) potrebno široko ukloniti. Otežavajuća okolnost čitavog postupka je što je, zbog ranijih operacija, prisutan ožiljak koji otežava čitav postupak. Srdacno dr pejakovic