Postovani, zamolila bih vas da mi pojasnite sledecu dijagnozu: schisis palati sec subtotalis. Moja cerka je stara mesec dana i rodjena je sa rascepom, zamolila bih vas i da mi napisete malo vise o samoj operaciji. Pozdrav

    Odgovoreno: 30. 10. 2010.
    • Poštovana,
      Napisana dijagnoza znaci da se radi o ne kompletnom rascepu nepca. U lečenju ucestvuje vise specijalnosti a to zavisi od tezine rascepa (ortodont, hirurg, logoped. . .) . Operacija podrazumeva da se pomenuti defekt nepca zatvori kako bi dete moglo da sisa, guta, kasnije govori itd. Postoji vise tehnika ali ne bih vas time zamarao. Operacija se obicno radi izmedju 4 i 6 meseca zivota. Moguce da ce trebati jos neka operacija kasnije u korektivne svrhe a o tome vise sa nadleznim hirurgom. Srdacno dr pejakovic