Prosle godine usled pojacanog lucenja pljuvacke u ustima ispod jezika, tacnije blize prednjim donjim zubima pojavila mi se ranica bele boje. Doktor opste prakse me je prvo poslao kod zubara koji mi je prepisao sinacilin, nakon toga me je poslao kod maksilofacijalnog hirurga i na snimanje vrata. U desnoj pljuvacnoj zlezdi se vidi kruzna hipoehogena promena neravnih ivica precnika 5, 9mm. Hirurg je dva puta radio biopsiju i oba puta rezultat je bio upala. Izvadio je nesto poput kamena, tvrdo ali ni on ne zna sta je tacno i koji je uzrok. Koristila sam ozosept, 3% hiodrogen, gencijanu violet, lisobact, palitrex i nista nije delovalo. Opet bi se nakon secenja vratilo. Inace me ne boli i dobro se osecam sem neprijatnog osecaja u ustima. Pusac sam. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 10. 09. 2010.
    • Poštovana,
      Uzevsi u obzir sve navedeno ne mogu nista drugo da vam preporucim sem detaljnog pregleda od strane maksilofacijalnog hirurga. Potrebno je prekontrolisati zagrižaj, ispitati mogućnost hronične iritacije sluznice usled konzumiranja cigareta a ukoliko promena ne prolazi duze vreme (vise od mesec dana i pored nalaza biopsije) trebalo bi razmisliti o operativnom lečenju u smislu uklanjanja promene. Drugo, nalaz koji ste naveli u pljuvačnoj zlezdi je oskudan. Lekar koji je radio ultrazvuk nije naveo da li se radi o kamenu, limfnom čvoru ili promeni koja potice od same zlezde, te vam ne mogu nista detaljnije reci o daljim postupcima. Srdacno dr pejaković