Postovani, imam 2 kamena u kanalu leve pljuvacne zlezde dimenzija 5 i 7 mm. Dijagnoza je sialolythiasis gl submandibularis l sin. Kamen se nalazi na pocetku tog kanala, blize zlezdi. Recite mi molim vas koja se intervencija preporucuje u ovom slucaju za uklanjanje kamenja (sa spoljne strane vrata ili iz usne duplje) ? Hvala!

    Odgovoreno: 15. 08. 2010.
    • Poštovana,
      Lokalizacija kamena nije odlučujuća za odluku kojim će se "putem" prići žlezdi. Nepovoljna strana operacije podvilične žlezde iz usta je što u mnogo većem procentu može doći do oštećenja tzv. Jezičnog nerva (što dovodi do utrnulosti date polovine jezika) i što se može desiti da je nekad potrebno napraviti i dodatni rez na vratu kako bi se žlezda u potpunosti uklonila. Zbog toga se operacija podvilične žlezde iz usta radi u posebnim indikacijama, uz znatno višu verovatnoću pojave komplikacija. Uobičajeni pristup (i ujedno najsigurniji) je rezom kože ispod donje vilice, na odgovarajućoj strani vrata, te vam ja tu metodu i preporučujem. Nepovoljna strana ove metode je što ostaje ožiljak od reza ali ukoliko hirurg poštuje tzv. Linije kože, ožiljak će biti praktično nevidljiv nakon izvesnog vremena. Dr pejaković
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #66295