Moja ćerka ima 11 godina, i ima laku formu asimetrije lica, tj. Na ortodontnom snimku vilice ustanovljeno je da je desna strana vilice zaobljenija i nekako spuštenija od leve strane vilice koja je malo spljoštenija, pa su zubi iskošeni ka levoj strani. Inače vilica je nekako uska i sa dužim zagrižajem, a i nepce je na osnovu izgleda proteze sa leve strane užeg i udubljenijeg izgleda, bar za 1-2 santima. Na pregledu kod maksilofacijalnog hirurga na osnovu ortodontnog snimka nisu ustanovljene nikakve druge promene sem lake forme asimetrije lica (vilice) . Kao roditelj sam zabrinuta, sada dete nosi protezu, ali volela bih da mi kažete šta može biti uzrok tome, da li je to nešto što u pubertetu može da se iskomplikuje, kako pomoći ako se asimetrija ne popravi nošenjem proteze. . . ? Molim vas doktore da mi odgovorite!

    Odgovoreno: 10. 08. 2010.
    • Poštovana,
      Asimetrija lica je isključivo posledica urodjenog deformiteta (pretpostavicu da nije uzrokovana ranijom traumom u predelu lica, jer to ne navodite) . Obzirom na godine potreban je ortodontski tretman, koji vi sprovodite. Nakon navršenih 18 godina dolazi u obzir operativno lečenje ukoliko je deformitet i dalje prisutan i pravi smetnje, kako estetske tako i funkcionalne. S toga, predlažem za sada samo aktivan ortodontski tretman. Dr pejaković