Postovani, mozda zvuci smesno ali pre tri nedelje pri normalnom konzumiranju obroka osetio sam i cuo ``krckanje`` u predelu zgloba vilice (ispod desnog uha) . Od tada imam izrazene bolove u pomenutom predelu pri zvakanju, zevanju i drugim pokretima, a bol me budi i u toku sna. Posto je bol``dosadan`` i ne smanjuje se da li je potrebno da se obratim lekaru ili da preduzmem neke druge mere. Hvala unapred!

    Odgovoreno: 08. 07. 2010.
    • Poštovani,
      Kod vas je očigledno da imate smetnji u viličnom zglobu. Potrebno je utvrditi uzrok (vrlo često je to zbog nedostatka zuba i sniženog zagrižaja) . Da se tegobe otklone potrebno je da konzumirate mekšu hranu, uzmite artromed tbl, lokalno možete da grejete ukoliko vam prija. Potrebno je da znate da su problemi sa viličnim zglobovima često hronične prirode tj. Kada se simptomi pojave zglob je često već u dobroj meri oštećen. S toga potreban vam je higijensko dijetetski režim u smislu ne odgrizanja tvrde hrane (korica hleba, komadić čokolade, jabuka itd) već hranu usitnite i potom konzumirajte a prilikom zevanja i smejanja ne otvarajte usta do krajnjih granica jer to pogoduje daljim oštećenjima. Sve u svemu jedan poštedni tretman za vaš vilični zglob u narednom periodu. Napominjem, opet, da je potrebno da se načini i pregled, da se vidi da nije uzrok tegoba vezan za zube, odnos gornjih i donjih zuba itd. Dr pejaković