Postovani, imam decaka od godinu dana koji je rodjen sa rascepom mekog nepca. Zakazana mu je operacija za 08. 07. 2010. U decijoj bolnici u n. Sadu. Pa me zanima kako ta operacija izgleda odn. Koliko je opasna za moju bebu i koliko traje oporavak posle operacije. Unapred zahvalna majka

    Odgovoreno: 25. 06. 2010.
    • Poštovana,
      Operacija se radi iz usta te se nikakvi ožiljci nece videti. Da vas ne bih zamarao detaljima, sustina operacije je uspostavljanje korektnog položaja mišića mekog nepca kako bi se omogućio pravilan razvoj govora, disanja, gutanja. Operacija nije opasna nista vise nego bilo koji drugi rutinski operativni zahvat. Oporavak od operacije ce trajati 7-10 dana. U daljem periodu verovatno će biti pregled od strane ortodonta, logopeda, fonijatra jer problem rascepa nepca podrazumeva timski pristup lekara.