Moja cerka ima 19 god. Operisala tu na nepcu, hp nalaz: mioepitalni karcinom male pljuvacne zlezde. Dobijen fragment tkivatvrdog nepca i u submukozi, u maloj pljuvacnoj zlezdi se nalazitumor sledecih karakteristika: u centralnom delu tumora se vidi koagulaciona nekroza. Oko zone nekroze se nalaze celije vretenastog izgleda i celije svetle citoplazme. Oko ovih celija celije su sitne, okruglih jedara, sa malo citoplazme. Tumor je okruzen zonom vezivnog tkiva i tumorske celije ponegde infiltriraju tu zonu. Ima do 5 mitoza na 10 polja velikog uvelicanja. Nema tumorskog na linijama resekcije. Molim za misljenje, savet za jacanje imuniteta i savet oko ishrane. Unapred zahvalna. Konzilijum odlucio da nije potrebna nikakva terapija.

    Odgovoreno: 10. 06. 2010.
    • Poštovana,
      Saglasan sam sa misljenjem konzilijuma s tim da su neophodne redovne kontrole nadležnog hirurga, u određenim vremenskim periodima. Neposredno nakon operacije češće (2-3 meseca) a kasnije prorediti na 6 meseci posle dve godine. Sto se tiče preparata za jačanje imuniteta i ishrane, nema nikakvih ograničenja niti preporuka - zdrava ujednačena ishrana i higijenski način života. Dr pejaković