Vise od 30 dana imam promenu na obodu desne strane jezika, izraslinu slicnu malom otoku koji ne prolazi. Koristio sam antibiotike, hexoral, propolis sprej, caj od zalfije i nema poboljsanja. Na slici mozete videti kako to izgleda. Da li postoji mogicnost da se radi o kanceru? Bio sam vec kod maksiofacijalnog hirurga u beogradu ali mi nije rakao sta je to, niti je radjena biopsija ali je rekao da nije problem da se to hirurski otkloni. Razmisljam da li da zakazem hirursko otklanjanje ali nisam siguran da li bi to bio pravi izbor u ovoj situaciji tj. Da li smem da cekam jos neko vreme ili ne (posto vise od mesec dana vec postoji takva promena) ? Da li bih npr. Smeo da cekam jos 30-tak dana pa da ukoliko se to ne povuce da zakazem uklanjanje. Ukoliko je kancer, kojom brzinom moze napredovati tj. Da li bih smeo da sacekam jos neko vreme pre odluke?

    Odgovoreno: 06. 06. 2010.
    • Poštovani,
      Opšti stav i hirurgiji glave i vrata je da svaka promena u usnoj duplji, koja ne prolazi nakon dve nedelje, pobudjuje sumnju na kancer i stoga je potrebno da se načini biopsija. Naravno potreban je pre toga pregled, obzirom da je moguće da postoji iritativni faktor kao što su oštre ivice zuba, neadekvatne plombe ili oštre ivice proteza. Kada se ukloni iritantni faktor a promena i dalje perzistira duže od dve nedelje potrebno je načiniti biopsiju. S toga, potrebno je da se konsultujete u vezi postojanja iritativnog faktora i ukoliko se isti isključi predlažem biopsiju. Svako odlaganje može pogoršati nalaz. Brzina napredovanja kancera se ne može nikako predvideti. Dr pejaković