Poštovani, davno mi je ustanovljeno da mi gornja vilica potpuno prekriva donju, te sam nosila aparatic od kojeg su mi pocele žlijezde u prijedlu vrata-uha biti izražene, te sam sa nosenjem istog prestala. Stomatolog mi je rekao da to nije toliko ni obavezno jer se ne radi o nepravilnom rasporedu zuba vec samo o tom problemu vilice. Znači kad progutam pljuvačku potpuno je gornja vilica preko donje, ali da li je moguće da mi je cijelo lice i mišići spušteno radi toga na način da uvijek imam podočnjake bez obzira na odmor i raspoloženje, te kao da mi je lice takve konstitucije, i da li je moguće da izražene podočnjake imam uvijek? U porodici niko nema, a imam problema sa sinusima. Hvala unaprijed hvala unaprijed

    Odgovoreno: 12. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Teško je iz vašeg opisa steći pravu sliku problema. Moguće je da se radi o nepravilnom odnosu gornje i donje vilice tj. Da postoji "isturenost" gornje vilice pa se stiče utisak prilikom gutanja da gornja vilica potpuno prekriva donju. Preporučujem pregled maksilofacijalnog hirurga koji će vam nakon toga dati više informacija.