Veliki pozdrav lekarima na forumu i zamolio bih vas za jedno pitanje. Naime ne radi se konkretno o problemu. Ja sam apsolvent stomatologije i jako me zanima maksilofacijalna hirurgija, bukvalno mi je san da se time bavim u zivotu. E sad, kako cujem i ako se ne varam, maksilofacijalnu hirurgiju nije moguce specijalizirati samo sa studijama stomatologije, nego je potrebna i medicina. Na sajtu beogradskog stomatoloskog fakulteta je medjutim i dalje u listi specijalizacija, pa me zanima iz prve ruke sta je zapravo istina i da li moram da zavrsavam i medicinu, a ako moram da li se polaze razlika i kolika je? Verujte mi da sam trazio odgovor na svim mestima po intnetu ali negde pise da mora a negde da ne mora pa ne znam sta je prava istina. Mnogo vam hvala na odgovoru!

    Odgovoreno: 22. 10. 2009.
    • Poštovani,
      Istina je da je maksilofacijalna hirurgija granična disciplina između medicine i stomatologije mada sam ja mišljenja (a to su mi i potvrdili neki medicinari koji su bili na specijalizaciji) da je to specijalizacija koja ipak treba da bude u okviru stomatologije. U svetu je ranije postojala ideja o tome da je potrebno, radi potpune edukacije u ovoj oblasti hirurgije, imati oba završena fakulteta. Realnost je međutim drugačija. Niko nije motivisan da završava dva fakulteta jer postoji daleko veći broj specijalizacija koje se mogu obavljati sa osnovnim fakultetom (u kuloarima na nekim kongresima je neko sa pravom pitao da li će taj koji završi dva fakulteta imati i dve plate, obzirom na trud) . Zaključak: ideja je i dalje u nekim papirima zastupljena ali je u realnosti napuštena. U našoj zemlji pod jednakim uslovima mogu specijalizirati i medicinari i stomatolozi.