Poštovani dr,
    Od pre četiri godine mi je postavljena dijagnoza " sijalolitijaza". Kalkulus je pronađen u submandibularnoj žlezdi levo, imala sam otok i bol, posebno pri jelu. Posle nekoliko dana tegobe su se povukle same od sebe. U poslednjih nekoliko dana su se opet pojavile i to 7 dana pred put na more. Rekli su mi da ne postoji drugo rešenje osim hirurško odstranjivanje žlezde. Da li postoji nešto što bih mogla da preduzmem, makar da olakšam sebi tegobe ne letovanju, dok trajno ne rešim problem? Strah me je da se to na putu ne iskomplikuje.
    Unapred hvala!

    Odgovoreno: 19. 08. 2009.
    • Poštovana,
      U pravu ste što brinete da se stanje ne iskomplikuje jer je kod Vas situacija kao (kako ja volim da kažem pacijentima) sa tempiranom bombom, svaki momenat može doći do pogoršanja. Hirurško lečenje je jedini način izlečenja a što se tiče neke preporuke dok ste na letovanju, uzimajte tečno kašastu hranu, nikako ljutu, začinjenu i pogotovo ne kiselu. Eventualne bolove kupirajte sa analgeticima a pojava povišene temterature i izraženog bola ukazuje da je došlo do progresije infekcije i tada treba uzimati i antibiotike. Preporučujem da se što pre operišete, da bi izbegli moguće neprijatnosti. Pozz dr Pejaković