Poštovani doktore,
    Pre sedam godina rodila sam devojčicu sa primarnim rascepom usne (meko tkivo-jednostrano, mali deo vilice, prateći deformitet nosa). Do sada su urađene četiri operacije na klinici za majku i dete u tirsovoj, dve na mekom tkivu, vrh nosa i ove godine septoplastika zbog devijacije. Molim Vas da mi odgovorite koliko je moguće postići normalan izgled nosa budući da je jedna nozdrva još uvek malo spuštena. Koliko bi još, otprilike, intervencija trebalo uraditi i koliko je opasna totalna anestezija s obzirom da se primenjuje cesto.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 06. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Prateći problem rascepa usne jeste, kako vi to kažete, spuštena jedna nozdrva. Da li će se i koliko postići simetrija obe nosnice zavisi od izraženosti odn. Veličine rascepa i od primenjene tehnike operativnog lečenja. Obzirom da je operisana u tiršovoj pretpostavljam da su operacije tehnički vrlo korektno izvedene, a koliko još treba operacija to zavisi samo od veličine i vrste rascepa. Kada se završi konačan rast i razvoj (oko 18-te godine) tada može doći u obzir završna korektivna operacija kojom bi se postigla bolja simetrija nosnica. Što se tiče opšte anestezije, svaka nosi svoj standardan rizik za sebe (koji je vrlo mali) i nema opasnosti od povećanog rizika usled akumulacije odn. Zbog višestruke primene.
      Pozdrav.