Poštovani,
    Zakazano mi hiruško lečenje fess. Dijagnoza - polyposis nasalis-j33. Operisana sam u dva navrata 2001. g. (septoplastica) i 2007. g. Na VMA (poypectomio) i polipi su se brzo vratili. Miris ne osećam, pored toga imam i bronhijalnu astmu, koristim Seretide 2x dnevno (dijagnostifikovana mi je astma sa 19 godina pre toga nisam imala nikakve tegobe). Testovi na alergije su negativni (polen, prašina itd.). Alergična sam na aspirine (popila sam 2 andola i završila u hitnoj pomoći, tako je utvrđeno da to ne smem da pijem). Nekoliko puta sam hospitalizovana na pulmologiji zbog astme (samo su me držali na kiseoniku i infuziji da malo ojačam). Ms ct paranazalnih šupljina pokazao je da su mi lumeni maksilarnih sinusa ispunjeni hiperdenznim sadržajem nehomogene konzistencije u kome ima primese hemoragičnog sadržaja. Iz maksilarnih sinusa sadržaj se širi i u lumene etmoidalnih ćelija, sfenoidalni sinus sa desne strane kao i frontalne sinuse. Nosna duplja je takođe ispunjena sadržajima sličnih ct karakteristika koji komuniciraju kroz proširene semilunarne otvore. U nosnoj duplji su prohodni samo donji nosni hodnici. Postoji diskontinuitet koštanih zidova lateralnih zidova viličnih sinusa. Prvi put idem na operaciju sinusa, možete mi reći kako izgleda operacija sinusa? Kakavo je postoperativno lečenje? Koje su posledice takve intervencije i da li eventualno može da se pored operacije sinusa radi i estetska operacija nosa?
    Unapred hvala!

    Odgovoreno: 06. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Operativno lečenje gornjoviličnog sinusa je rutinska procedura koja se izvodi gotovo svakodnevno i poznata je više od 100 godina unazad. Pristup sinusu (gornjoviličnom) je kroz usta tako da nema neželjenih estetskih rezultata. Postoperativno može se javiti blag otok lica sa strane operisane regije, obično iz nosa sa iste strane je prisutna gaza koja služi za drenažu sinusa i koja se uklanja nakon par dana Što se tiče posledica, olakšano je dreniranje sinusa te je manja mogućnost nastajanja polipa. O mogućnosti istovremenog estetskog op. lečenja nosa morate porazgovarati sa vašim hirurgom.
      Pozdrav.