Poštovani,
    imam djevojčicu od 14 godina i dobila je diagnozu prije 8 mjeseci zloćudni tumor, veoma agresivan, midline carcinom, koji se nalazi u sinusima u šuplini nosa i u blizini ljevog oka. Ona je dobila 25 zračenja prvo i posle toga 3 hemoterapija koje su trajale po 4 dana. Tumor koji je bio oko 5 cm. se bio povuko i nestao, međutim prije jedan mjesec je se opet povratio i onda je ona dobila jos 2 hemoterapije. Dalje ljekari ne znaju kako da je lječe jer je dobila već tu max. dozu zračenja a još hemoterapija nisu preporučljive po ljekarima ovde u Švedskoj. Imali smo razgovor sa hirurgom koju misli da će biti neophodno da se njeno ljevo oko izvadi i dosta kosti lica. Zanimame šta vi mislite? I zašto je potrebno izvaditi oko koje radi bez ikakvih je oštećenja. Ili da li vi preporučujete neki drugi put lječenja?

    Odgovoreno: 17. 06. 2009.
    • Poštovani,
      nije lako dati mišljenje na osnovu kratkog opisa, kada je u pitanju ozbiljna dijagnoza. Koliko sam shvatio iz vašeg pisma, iscpljene su mogućnosti tzv. Adjuvantne onkološke terapije. Saglasan sam sa mišljenjem hirurga u vezi predloženog operativnog lečenja jer je to u skladu sa principima onkološke hirurgije. Oko odn. sadržaj očne duplje se uklanja iz razloga što se preko tkiva očne duplje tumor može direktno proširiti ka mozgu. Ovakav način lečenja je uobičajen u datim situacijama, jer je cilj op. lečenja ukloniti tumor i sprečiti njegovo dalje širenje. Nakon, eventualnog, predloženog operativnog lečenja, zaostali defekt u predelu lica se može korigovati izradom facijalne proteze, koja imitira nedostajuća tkiva lica po boji, izgledu i značajno popravlja estetski utisak.