Poštovani,
    čitala sam članak o rascepu usne. Nisam stručna da razumem baš sve u tom članku pa bih vas upitala za nekoliko stvari. Moja sestra je rođena kada je majka imala 45 godina. Prethodno je rođeno nas troje i lekar je majci rekao da ne sme više rađati. Obrazloženje te davne 1977 godine nije dato. Majka nije imala namjeru vise ni rađati, al menopauza je učinila svoje, malo i nepažnje, al dobro. Sestra se rodila sa rascepljenim nepcetom. Ali onaj deo od vilice prema resi, kao da je presečen, bio je razdvojen. Operacija je urađena uspješno u Bg, djete je startovalo sa vježbama kod logopeda i za 6 mjeseci uznapredovalo za divljenje. Niko u familiji nije imao rascep nepca ni slično. Majka je o-grupa. Mi nemamo nikakve anomalije. Sestra sada ima 14 godina, pa bih vas pitala da li treba raditi ponovo neku operaciju i ugrađivati neki implantat u nepce. Vilica u redu, zubi normalno. Naravno, djete vodi računa o higijeni i o ishrani. Ne jede ništa tvrdo jer se boji da to ne probije.
    Hvala

    Odgovoreno: 09. 06. 2009.
    • Poštovani,
      potreba za novom korektivnom operacijom rascepa nepca zavisi od toga kako dete govori i da li ima izražen tzv. nazalni govor. U vezi toga je najbolje da se posavetujete sa vašim logopedom i hirurgom. Ukoliko bi se i razmišljalo o novoj operaciji, obzirom na uzrast deteta, radilo bi se tek po završenom rastu i razvoju odn. posle navršene 18 godine života. Što se tiče jela, vaša sestra može nesmetano da jede sve vrste hrane.