Poštovani,
    Mojoj ćerki je dijagnostikovana dermoidna cista u predelu između oka i nosa, veličine zrna graška koja se povremeno blago promeni u veličini i malkice pocrveni. Ne utiče na vid i ona ne oseća nikakve tegobe. Kada je najbolje da se ona operiše? Kako teče postoperativni tretman? Devojčica sada ima 4 godine, pregledi i MR urađeni pre 2 godine, od tada bez značajnijih promena.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 21. 05. 2009.
    • Poštovana,
      kao i svaku cistu tako i dermoidnu cistu treba operisati što ranije (lečenje je isključivo hirurško), tj. dok je što manje veličine jer je tada postoperativni tok lakši i ožiljak koji zaostaje manji. To što se povremeno zacrveni je zbog toga što se cista inflamira i tada može da napravi izvesne probleme obzirom da se nalazi u blizini važnih struktura (da se infekcija proširi na oko itd) a promena u veličini nastaje jer se ona polako ali konstatno uvećava. Obzirom da vaše dete ima 4 godine, preporuka je da se operiše u opštoj anesteziji dok se kod odraslih osoba isti postupak može izvesti i u lok. anesteziji.
      Puno pozdrava,
      dr B. Pejaković