Poštovani,
    Imam dva kamena u pljuvačnoj žlezdi veličine 5mm i 6mm. Da li postoji neki drugi način da se odstrane osim hirurškim putem i da li možete nešto više da mi kažete o samoj operaciji?
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 11. 05. 2009.
    • Poštovani,
      Niste naveli u kojoj pljuvačnoj žlezdi imate prisutan kamen te mi je odgovor otežan. Pod pretpostavkom da se radi o podviličnoj žlezdi (obzirom da se u njoj kamen najčešće javlja) mogu Vam reći da postoji mogućnost uklanjanja kamena iz kanala žlezde ukoliko se može napipati na podu usta a postoje i neki novi radovi u kojima se pominje "razbijanje" kamena slično kao u bubregu ( litotripsija). Međutim, osnovno pitanje je zašto je kamen nastao? Ako se jednom javio kamen najverovatnije će se javiti opet, samo je pitanje vremena, te je hirurško lečenje opet konačan izbor.
      Srdačno! Dr B. Pejaković