Poštovani,
    pre oko 2 meseca imao sam operaciju ciste koja se prostirala od leve do desne trojke. U stvari, bilo je dve ciste. Pošto su se poduže vremena razvijale u vilici, pojele su i deo kosti vilice u kojoj su mi bili zdravi koreni jedinice i dvojke sa ugrađenim krunicama. Na desnoj dvojci mi je pre 15-tak godina rađena apikotomija. Posle operacije kod maksilofacijalnog hirurga, inae izvrsnog čoveka, koji mi je ugradio u gornju vilicu easy graft namesto pojedene kosti, i nije mi sasvim zatvorio ranu, javlja mi se zadah iz usta. Interesuje me da li je moguća ponovna pojava cisti na istom mestu?
    P. S. Uskoro treba da odem na zatvaranje rane.

    Odgovoreno: 07. 05. 2009.
    • Poštovani,
      vaše pitanje baš nije najjasnije ali ću pokušati da vam dam relevantan odgovor. Ponovna pojava ciste je moguća samo u slučaju da prethodna intervencija nije korektno urađena u smislu ne uklanjannja ciste u potpunosti i pod uslovom da je rana zatvorena. Kako vi navodite da postoji komunikacija cistične šupljine sa ustima, nije moguće da cista dalje napreduje jer postoji drenaža. U cilju definitivne dijagnostike potrebno je načiniti rtg snimanje. Zadah iz usta koji imate je najverovatnije posledica zapadanja hrane u zaostalu šupljinu.
      Srdačno! Dr B. Pejaković