Poštovani,
    Imam 20 god, i ustanovljena mi je progenija. Imam nepravilan zagriz, donja vilica je starija od gornje, imam i problema sa žvakanjem. Da li je bolje da se to uradi prvo operativno pa onda sa aparatima ili je potrebno nositi aparate i prije operacije. Uz napomenu da mi je raspored zuba u gornjoj i donjoj vilici pravilan. Bila sam kod nekoliko ortodonata i maksilofacijalnih hirurga i mišljenja su različita.
    Unaprijed hvala.

    Odgovoreno: 30. 04. 2009.
    • Poštovani,
      Prava progenija je isključivo hirurški problem i jedino se hirurškim putem može rešiti, s tim da se koristi pomoć ortodonta. Samo ortodontski tretman tegobe rešava samo delimično. Praksa je da se preoperativno, uz konsultaciju ortodonta, nosi ortodontski aparat da bi se uspostavila odgovarajuća okluzija tj. zagrižaj (odgovarajući odnos gornjih i donjih zuba) kako bi se nakon hirurškog lečenja mogao uspostaviti pravilan odnos vilica i zuba. Nakon hirurškog lečenja nastavlja se sa ortodontskim tretmanom da se zadrži okluzija u odgovarajućem odnosu jer u slučaju pravih progenija postoji mogućnost recidiva.
      Pozdrav.