Poštovani,
    Pitam u vezi mame koja ima 65 godina primila je prvu hemoterapiju cap. Kakvi su simptomi posle terapije ima tumor pljuvačne žlezde koji se proširio na mali mozak i još na neka mesta sa metastazom.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 30. 04. 2009.
    • Poštovani,
      Simptomi hemoterapije zavise od vrste primenjene terapije. Treba imati u vidu da su to jaki lekovi te da se neki sporedni efekti ne mogu izbeći. Pacijent različito reaguju na hemoterapiju i dok neki imaju sasvim blage simptome kod drugih su tegobe toliko izražene da se nekad mora i prekinuti sa sprovođenjem ovog tipa lečenja. Najčešći simptomi su mučnina, gađenje, povraćanje, opadanje kose (samo privremeno i posle završetka terapije kosa ponovo raste), prolivi ili zatvor, umor, pospanost, povećana skolonost ka krvarenju ili nastanku modrica, sklonost ka infekcijama. Ređe se javljaju problemi sa nervima kao što je gubitak ravnoteže, nespretnost u obavljanju svakodnevnih poslova, problemi u hodanju, bolovi u određenim delovima tela, vilice, zglobovi... Ili sa kožom kao što je perutanje, suva koža, crvenilo, akne itd. Treba napomenuti da su svi simptomi prolaznog karaktera i da se povlače relativno brzo nakon završetka lečenja.
      Pozdrav.