Poštovani, interesuje me na koji je način najbolje otkriti da li je infekcija zuba zahvatila i kost? Tačnije, iznad gornje petice levo (zub br. 25) sam pre tri godine imala jak bol, crvenilo, otok i gnoj tj. Tačku oko tri milimetra iz koje je kasnije curio gnoj. Prethodno sam posetila lekara opšte prakse koja je konstatovala upaljenu limfnu žlezdu submandibularno i dala je lek fromilid uno. Prva stomatološkinja je na osnovu snimka konstatovala da nije zub u pitanju na osnovu malog snimka, a imala sam otok iznad zuba. U medjuvremenu sam otišla kod orl specijaliste i uradila rtg snimak sinusa koji je pokazao zasenčenje celog levog maksilarnog sinusa i dobijam gentamicyn injekcije sedam dana dva puta dnevno i klacid od 500mg-2x1. Moj stomatolog se vratio sa bolovanja i odlazim kod njega, daje mi uput za hirurga gde je uradjena incizija, kiretom očišćena kost jer je bio intraosealni proces u pitanju i produžena je terapija sa gentamicyn injekcijama još tri dana-dva puta dnevno i dexason ampule dva puta dnevno. Hirurg je poslao gnoj na bakteriologiju i nalaz ništa nije pokazao. U medjuvremenu je uradjena još jedna incizija, menjane su štrajfne. Kasnije je uradjena apikotomija tog zuba, saniran je proces i plombiran je zub, pre operacije sam počela da pijem clindamycin od 600mg-na 12h po jednu tabletu, na dan operacije i posle nje dexason ampulu. Orl specijalista je rekla da je upala sinusa dentogenog porekla, a maksilofacijalni hirurg je to u početku isto mislio, a kasnije je rekao, kada je radio apikotomiju da je na vrhu tog zuba bilo gnoja koliko je veliki deo od špenadle i da je ipak gnoj od sinusa. Sada se ponovo pojavio gnoj iznad petice, na istom mestu, zub je otvoren, trenutno ne boli, ali kada se pritisne prstom sa strane, oseća se blagi bol. Nisam još uvek dobila uput za hirurga, popila clindamicyn od 600 mg-na 12h po jednu tabletu. Zub sam snimila. U prilog vam šaljem dve fotografije rtg tog zuba, ako možete da je pogledate i date svoje mišljenje? Interesuje me odgovor na pitanja, da se ne bi ponovila ova priča od pre. Unapred vam zahvaljujem na odgovoru. Svetlana

    Odgovoreno: 12. 09. 2018.
    • Poštovana,
      Evidentno je da na zubu postoji proces a upala sinusa je posledica nelecene infekcije. Orl specijalista vam nece resiti problem. Obzirom da postoji i upala sinusa preporucujem kontrolni rtg sinusa i eventualno op. Lecenje. Vrlo verovatno da je i zub uzrocnik potrebno izvaditi, ali to na osnovu snimaka a bez pregleda, ne mogu tvrditi sa sigurnoscu.