Poštovani, više od godinu dana imam uvećanu žlezdu sa desne strane vrata, negde ispod uha, veličine od oko 2, 5 cm. U skorije vreme je počela povremeno da boli, u smislu kratkotrajnih proboda. Pre godinu dana sam počela sa pretragama, uradila više uz snimanja, bila kod hematologa i maksilofacijalnog hirurga. Tačnu dijagnozu nisam uspela da dobijem, pretpostavke su se kretale od mogućeg limfoma, moguće metastaze čiji je uzrok u štitnoj žlezdi (što je odbačeno) , do poslednjeg nalaza gde je doktor zaključio da je reč o pljuvačnoj žlezdi. Specijalista mf, kod koje sam bila, je odbila biopsiju, jer tvrdi da je zbog facijalnog nerva opasno raditi je, i predložila je operaciju. Međutim, uz sve rizike operacije koje mi je opisala, ostala sam uplašena i još uvek u dilemi šta mi je činiti. S obzirom da mi niko do sada nije uputio na ct ili magnetnu, interesuje me da li bi takvo snimanje pojasnilo stanje žlezde, kao i da li je rizično dalje čekanje? Takođe, molila bih i preporuku maksilofacijalnog hirurga, ako je to moguće. Opis uz-a rađen krajem maja-desno submandibularno uvećan, hipoehogen, ovalan nodus bez vidljivog hilusa, periferno i centralno diskretno vaskularizovan, veličine 26x12mm. Poslednji uz, rađen početkom jula-u prednje-medijalnom delu desne parotidne pljuvačne žlezde, uočava se relativno jasno ograničena, neravnomerno hipoehogena ovalna zona, veličine 17 x 12, 5 x 24mm, koja je slabo vaskularizovana intranodalno i perinodalno-dif. Dg cistadenoma pljuvačne žlezde. Nema patološki izmenjenih regionalnih ln. Zahvaljujem na strpljenju i odgovoru.

    Odgovoreno: 30. 07. 2018.
    • Poštovana,
      Preporucujem tzv. Fna biopsiju to jest, biopsiju tankom iglom uz navodjenje ultrazvukom u centar promene. Takvu biopsiju ja izvodim u ordinaciji a nisam upoznat da li jos neko radi, obzirom na specificnost i potrebu da se ima iskusan patolog/citolog. Inace, ta metoda je daleko efikasnija od ct i mri pregleda. Na osnovu tog nalaza bi znali kakvi su dalji koraci.

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #158465

    • Zahvaljujem na odgovoru, kontaktiracu ordinaciju. Pozdravljam vas!