Poštovani, imam parezu facijalisa koju sam zadobio kao beba, prilikom traume na porođaju. Potom sam prošao čitavu terapiju, a kao dete sam radio i vežbe koje su mi prepisane. Međutim, to je sve imalo jedan ograničen učinak, a hirurg je još u ono vreme predložio da, ako posle puberteta, ne budem zadovoljan svojim stanjem, postoji mogućnost da se odlučim za jedan relativno jednostavan hirurški zahvat. Ja sada imam 29 godina, i tek odnedavno sam počeo da se ozbiljno nosim mišlju da nešto učinim povodom ovoga. Pročitao sam, između ostalog, jedan članak u kojem se navodi da se na vma izvodi jedinstvena procedura presađivanja potiljačnog mišića čime se leči pareza i vraća simetrija lica. Ja pretpostavljam da sam dobar kandidat za takvu vrstu lečenja, te me najiskrenije interesuje vaše mišljenje u vezi sa tim. Najlepše se zahvaljujem. Srdačan pozdrav!

    Odgovoreno: 19. 04. 2016.
    • Poštovani,
      Postoji vise nacina za tzv. Suspenziju lica, odnosno podizanje lica sa povredjene strane. Ona ne podrazumeva lecenje pareze vec samo korekciju asimetrije lica ali ima nepovoljnost sto vremenom, usled gravitacije i atrofije misica ponovo bude izrazena asimetrija u odredjenom stepenu. U svakom slucaju preporucujem da se konsultujete sa kolegama sa vma i direktno popricate sa njima u vezi iskustava i rezultata.