Eve ja dijagnozata na mojata kerka sto mi ja dadoa: dg: st sto se post cystaectomiam mandibulae et maxillae lat. Dex. Cystis maxillae lat sin. Et rami mandibulae. Dex. Ve molam da mi kazete za sto potocno se raboti i zosto se povtoruva eve veke tret pat na sekoi tri godini site tri pati se operativno otstraneti so namera deka se e izcisteno no eve cistite pak se povtoruvaat dali e do nedovolno izcisteno ili pak ima nesto drugo doktorot ni rece deka takov e organizamot i e sklon na takvo nesto i kako dastapime vo kontakt so vas ako mozete da ni pomognete pozzz

    Odgovoreno: 19. 02. 2016.
    • Poštovana,
      Nije naveden patolosko-histoloski nalaz, nakon uklanjanja ciste, o kojoj se cisti radi (ako je poslato, a moralo se to uraditi) . Ovo sto ste napisali je uopstena dijagnoza za svaku cistu, a vrlo je bitno znati o kojoj se cisti radi, da bi se znalo kako da se postupa. Oko pitanja zasto se ponovo javlja, nema dvojbe da je u pitanju neadekvatno lecenje.