Poštovani, imam djevojčicu od 3 godine. Prije godinu dana na desnoj strani jezika joj se pojavila izraslina (veličine trešnje) nedugo nakon toga je operisana u tuzli (ph nalaz: granuloma pyogenicum - haemangioma capillare lobulare - exulceratum mucosae oris) . Nakon 15 dana izraslina se ponovo pojavljuje, iste veličine. Posle je još dva puta operisana (u beogradu) i svaki put se ponovo pojavljuje i ph nalaz je uvek isti. Sada bi trebala opet na operaciju. Interesuje me da li sve to može da se odgodi neko vreme dok ona malo ne odraste, jer je 4 puta uspavljivana za nepunu godinu dana! Da li taj granulom može da prouzrokuje neke veće probleme? Hvala

    Odgovoreno: 25. 06. 2015.
    • Poštovana,
      Promena je benignog karaktera i ako se ne uvecava previse ne bi bilo lose da se ista ne dira do puberteta jer cesto te tvorevine se povuku u doba adolescencije. Ukoliko se ista znacajno uvecava, pravi problem sa govorom, disanjem i sl. Treba intervenisati. Obzirom da je vec nekoliko puta operisana preporucujem da se nacini ct angiografija radi bolje dijagnostike, jer ocigledno da prethodne intervencije nisu bile dovoljno radikalne.