Postovani, ja sam iz makedonije. Na moj otac mu je dijagnizovano maligni tumor vrata. Prvi put promena se pojavila pre oko tri i po godine kada smo bili na pregled kod maksilofacijalni doktor pa kt uredan, exo uredno, struktura ovalna sa simenzije 20mm*0, 9mm benigna. Pre jedan mesec zbog povecanje isti izrastak otisli smo opet kod maksilofacijalni specijalist odradio exo i nalaz je sledeci: u predelu izmedzu desne parotidne i podvilicne plunkove zlezde prati se ovalnu promenu, dimenzije 35*15mm jasno ogranicena od okolina, ne sasvim homogena (od hiper do hipoehogeni pa i sonolucentne zone) , sa sopstvena relativno dobra vaskularizavija. Tiroidna zlezda i krvne sudove su uredni. Rezultati biopsije: klinicka dijagnoza: 1 tumor colli lateris dextri vid poslatog materijala: 0 fine needle aspiration biopsy punkciona biopsija sa desne strane vrata ispod ramus mandibulae jazel sa precnikom 3, 5 cm nepodvizan citoloski naod klasifikaciona grupa: iv (196002-801300- ☑) na uradene direktne razmaske iz punktat osim eritrociti, fibrociti i fibroblasti pronadzene si brojne gnezda iz epitelnih kletka, koji ukazuju na parcijalne karakteristike za malignitet, sa uvecani hiperhromatski i pleomorfni jadra. Sa ogledom na vakav nalaz savjetuje se ekstripacija promene i histopatoloska verifikacija. Molim vas recite mi sta ovo znaci, koliko je opasno i koliki su sanse za izlecenje. Inace moj otac ima 68 god. Aktivan sportist, svaki dan vozi bicikl, radi fizicke poslove i ne oseca nikakave tegobe niti bol, normalno jedi, krvna slika mu je sve u granice normale (nista nije ni preko ni ispod dozvoljene vrijednosti) . Hvala puno i sve najbolje.

    Odgovoreno: 16. 06. 2015.
    • Poštovani,
      Rezultat biopsije je dosta nekarakteristican (bez preciznog odgovora) te bih rekao da ili lekar nije dobro "naciljao" tumor i uzeo pravi uzorak ili patolog nije dovoljno stručan za tumačenje citološkog nalaza. Predlazem ili da se ponovi punkciona biopsija od strane nekog ko to radi serijski uz adekvatnog patologa/citologa ili da se načini op. Biopsija.
      pogledajte sajt www. Medikdent. Com, obzirom da uspešno radimo biopsije više godina unazad, i to pod kontrolom ultrazvuka.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #137994

    • Hvala puno doktore na vas brzi odgovor i strucni savet. Zelim vam sve najbolje :-) budite zdravi i zivi.