Postovani dr moj sin ima dve god i dva meseca. Na vratu mu se pojavila promena za koju lekari sumnjaju da je cista medijana. Radjen je uz vrata na kome pise da je stitna zlezda uobicajenog polozaja i forme, normalne velicine, ocuvanih kontura. Nema cisticnih promena i nodusa u stit. Zlezdi. Obostrano jugularno prikazuju se uvecani limfni nodusi (dete je bilo prehladjeno pre dve nedelje, pio je panklav) . U srednjoj liniji vrata u nivou i neposredno iznad hioidne kosti prikazuje se nepravilna cistoidna promena pribliznih dimenzija cc 9, ap5, ll 13mm, bez internog cd signala. Suspektno postojanje nepravilne anehogene avaskularne promene i na bazi jezika pribliznih dimenzija 5x6mm. Zanima me da li je cista medijana i koliko je opasna operacija?, i sta znaci ova druga promena od 5x6mm. Koliko je opasno s obzirom da se nalazi na bazi jezika? Plasticni hirurg je pregledao dete i rekao da pratimo 3 nedelje posto dete nema tegobe i ne uveceva se. Hvala

    Odgovoreno: 06. 11. 2014.
    • Poštovana,
      Cista mediana je benigna cisticna promena, prostire se cesto do baze jezika, a se leci iskljucivo hirurski. Dijagnoza se postavlja na taj nacin sto se uhvati cista izmedju dva prsta i kaze detetu da proguta. Ukoliko se cista pokrece pri gutanje onda je 99, 99% u pitanje cista mediana. Kada ce se vrstiti operacija zavisi od procene hirurga. Bitno je da hirurg zna postulate op. Lecenja te ciste da ne bi doslo do recidiva.