Postovani, imam 28 g. I moj problem je funkcionalna disfunkcija celjusnog zgloba (miogene prirode) koju imam dvije godine. Radi se o vec kronicnoj napetosti muskulature lica i vrata sto je vrlo ogranicavajuce posto je popratni simptom vrtoglavica. Probala sam mnoge ljekove od kojih najvise pomazu miorelaksansi, ali kratkotrajno i oni me sputavaju u obavaljanju obaveza i aktivnosti, dok ako ih ne pijem od vrtoglavice ne mogu funkcionirati. Najveci problem je spazam koji se siri prema vratu. Najbolnije mjesto mi je iza usne resice, iza kuta celjusti i kad otvaram usta celjust mi ide na tu stranu, dok u suprotnoj strani koci se usni kut i siri se prema nosu tako da mi se nosnica toliko zategne da se nos zacepi. Na toj strani mi fale dva kutnjaka. Moje glavno pitanje je da li uz klasicne udlage postoji opcija u smislu terapije ovog poremecaja botoksom, jer se dokazao efikasnim i mnogo se koristi u zemljama eu kod ovakvih tegoba, ukljucujuci i bruksizam. Postoji li kakav interdisciplinarni pristup stomatologije i ovakovog tipa terapije? Zanima me i biofeedback emg metoda. Mozete li mi reci nesto o tome? Voljela bih cuti vas savijet i misljene. Unaprijed zahvalna

    Odgovoreno: 03. 03. 2014.
    • Poštovana,
      Problem koji ste naveli je na srecu redak ali predstavlja ekstremni primer koji moze uzrokovati poremecaj vilicnog zgloba. Terapija zavisi od slucaja do slucaja. Potrebno je uraditi emg, eventualno artroskopiju zgloba i tek po utvdjivanju dijagnoze primeniti terapiju. Moram reci da se i pored postavljene dijagnoze simptomi tesko lece.