Postovani doktore, imala sam ameloblastom donje vilice, operacija je na uradjena u kcv na mfh. Posto se mislilo da je cista, nije radjena radikalna operacija, vec kiretaza. Zanima me da li da ocekujem da se tumor vrati i ako se vrati koje su sanse da ce tada imati neke maligne osobine? Takodje, ukoliko do recidiva dodje, radice se radikalnija procedura, pa me zanima odakle je praksa da se na klinici u ns uzima graft? Kakva ce estetika i funkcionalnost biti posle takve operacije? I da li cu posle radikalnije operacije moci da budem spokojnija povodom recidiva? Da li je dovoljno sto idem na svakih 6 meseci na kontrolu koja podrazumeva opt i pregled nadleznog hirurga, ili da za svaki slucaj snimam cesce? Hvala!

    Odgovoreno: 03. 09. 2013.
    • Poštovana,
      Kiretaza nije opcija za lecenje pomenutog obollenja vec iskljucivo uklanjanje zahvacenog tumorom dela vilice, no cesto se primenjuje kiretaza u cilju da se pokusa "postedniji" tretman i da se pokusa vilica sacuvati. Kolike su sanse da se tumor vrati niko ne moze sa sigurnoscu reci. Sto se tice grafta to ce odluciti vas nadlezni lekar, ali najcesce se uzima kost sa kuka zbog pristupacnosti. Rekonstrukcija se najcesce radi tek nakon godinu dana od uklanjanja dela vilice da bi bili sigurni da nema recidiva bolesti. Estetika i funkcija zavise od toga koliki se deo vilice rekonstruise. Sto se tice kontrola posavetujte se sa nadleznim lekarom.