Dete je poslato na ultra zvuk vrata, i u nalazu pise. . . Submentano u medijalnoj liniji se uocava nehomogena, dosta jasno ogranicena lezija dijametra oko 2 cm-inflamatorno izmenjena submenatalna pljuvacna zlijezda? Desna submandibularna zlijezda voluminoznija, heterogene strukture parenhima, sa cisticnom lezijom dijametra oko 0, 6 cm. U i, ib, ii i iii skupini desno vidljive brojne, jasno ogranicene, hipoehogene-inflamatorno izmijenjene, reaktivno uvecane igl, kraceg dijametra do 0, 7 cm. Lijeva submandibularna zlijezda, oba lobusa stitne zlijezde homogene strukture parenhima, bez fokalnih promjena. Nakon ovoga doktor nam je rekao da je potrebna operacija. Mene zanima sta je tacno to sto ima, koliko je opasno i ozbiljno? Da li moze da se vrati ili pojavi ponovokako se dobija i zasto? Na sta treba da se obrati paznja posle operacije, da li ima nekih posledica. . . ? Unapred hvala

    Odgovoreno: 11. 12. 2012.
    • Poštovana,
      Kao prvo u submentalnoj regiji se ne nalazi pljuvacna zlezda i pretpostavljam da je to greska onoga koji je radio uz - pre bih rekao da je u pitanju limfni cvor ili mozda cista. Na osnovu nalaza ulztazvuka nije mi jasno zasto je potrebno operativno lecenje (niste naveli nikakve anamnesticke podatke zasto ste se javili hirurgu, niti je moguce naciniti klinicki pregled deteta) . S toga, savetujem da detaljno razgovarate sa nadleznim hirurgom o svim detaljima koji vas interesuju.