Poštovani, nadam se da vam neće biti teško da odvojite malo svog vremena da biste mi pojasnili i pomogli oko sljedećeg: imam kćerkicu 6 godina, kojoj se početkom ove godine na vratu pojavila sitna kvržica, na prevoju podbratka prema vratu. Vodili smo je kod pedijatra, upućeni smo na uz i tamo je postavljena dijagnoza - sitni granulom - koji je bezopasan i nije ga potrebno otklanjati. U periodu januar-septembar 2012. Kvržica se više puta povlačila, gotovo do potpunog nestajanja, da bi onda ponovo narasla, a zadnja 3 puta je osim rasta i koža na njoj postajala jako crvena i napeta. Ponovo smo je odveli kod pedijatra, odakle su nas uputili kod maksilofacijalnog hirurga. Tu je doktor rekao da je najvjerovatnije u pitanju cysta colli mediana i poslao nas na uz, koji je potvrdio njegovu dijagnozu. Rečeno nam je da se cista mora otkloniti hirurškim putem. Kćerki je sa 3 mjeseca starosti dijagnostikovana srčana mana foramen ovale apertum, te mali muskularni vsd, a "rupice" su se nakon određenog vremena same zatvorile. Redovno idemo na kontrole kod kardiologa, svaki put je nalaz uredan, ali me interesuje da li je operacija kod nje zbog toga rizičnija. Da li postoji ikakva veza između foramen ovale apertum i nepotpuno zatvorene kosti na kojoj se pojavila cysta colly? Takođe me interesuje kada je najbolje uraditi ovu operaciju - da li odmah, ili čekati da dijete još malo poraste, da li je bolje raditi je u jesen, ili čekati zimu, kada je manje prisustvo virusa u okolini? Koliko dugo traje hospitalizacija, a koliko oporavak od operacije? Suprug i ja radimo u privatnoj firmi, gdje duga bolovanja nisu poželjna, dijete inače ide u vrtić, pa me interesuje koliko dugo nakon operacije je moguć povratak u društvo velikog broja djece!? Unaprijed najljepše hvala na odgovoru i mnogo pozdrava! Nataša

    Odgovoreno: 09. 10. 2012.
    • Poštovana,
      Pomenuta cista nema nikakve veze sa srcem te zbog toga ne trebate brinuti. Dozvolu za operativno lecenje ciste mora odobriti nadlezni kardiolog. Operacija ciste je rutinska za maksilofacijalne hirurge. Sto se tice tajminga za operaciju to je najbolje da se dogovorite sa nadleznim maksilofacijalnim hirurgom koji ce izvoditi pomenutu operaciju. Period odsustvovanja sa posla ne bi trebao biti vise od 4-5 dana ukoliko sve ide kako treba. Povratak u vrtic je moguc cim dete izadje iz bolnice.