Poštovani, moj otac ima 54 g. Pre 5 godina urađena mu je parcijalna laringektomija zbog raka glasnih žica, nakon toga zračna terapija. Nakon dve godine, znači pre 3 godine javio se recidiv na grkljanu, kao i na okolnim limfnim žlezdama sa leve strane vrata. Uradjena je totalna laringektomija sa radikalnom disekcijom vrata leve strane. Nakon toga sprovedene su 3 hemoterapije 5fu. Zatim su nakon izvesnog vremena radjene dve operacije, jedna na limfnim žlezdama leve strane vrata (recidiv) , a zatim i operacija ispod levog pazuha (recidiv) . Nakon toga opet 3 hemoterapije 5fu sada je situacija sledeća. Moj otac već 6 meseci ima izraslinu iza levog uha. U početku je to bio mali čvorić za koji su doktori govorili da će da prate stanje i da kasnije vide šta da urade. Međutim ta izraslina je počela da raste. Na poslednjoj kontroli rečeno mu je da ne mogu da ga operišu. Doktori sumnjaju na pljuvačne žlezde. Naime, moj otac od pre mesec dana otežano guta, može da proguta samo pasiranu hranu, takodje mu je blago paralizovana leva strana lica. Ne može da trepne levim okom. Ima i blagi otok levog obraza. Ta izraslina iza uha ga boli i on bi želeo nekako da se reši te izrasline. Medjutim kao što sam rekao doktori su mišljenja da to ne može da se operiše i da kad više ne može da guta treba da se ugradi sonda. Da li bi hteli da mi objasnite zbog čega doktori izbegavaju operaciju? Inače, nalazi mog oca su u redu. Krvna slika kompletno u redu, ct mozga u redu, pluća u redu. Molim vas za bilo kakvu informaciju i da li da probamo eventualno sa pregledom na vma, s' obzirom da više nemamo gde da odemo? Unapred hvala

    Odgovoreno: 02. 07. 2012.
    • Poštovani,
      Izraslina iza uha nije porekla pljuvacne zlede jer je zlezda ispred uha (govorim samo na osnovu onoga sto ste mi opisali pa molim za rezervu u smislu opisa) , a izraslina odgovara metastazi. Obzirom na navedene tegobe (otezano gutanje, paralizovana leva strana lica itd) najverovatnije je stanje inoperabilno (ne moze se operisati u beskraj) a moguce je vrlo lako da ima metastatskog procesa i na mozgu. Nacinite ct glave i vrata i da se uputi na onkolosku komisiju za orl bolesti gde ce se razmotriti konzilijarno dalji postupak. Sto se tice bolova potrebno je oca da upute anesteziologu ili onkologu radi prepisivanja terapije za bol.